ترک اعتیاد به مصرف ماده مخدر گل یا ماریجوانا

بهترین روش ترک اعتیاد به شیشه
2018-08-15
معرفی بهترین روش ترک اعتیاد
2018-08-16
Show all

ترک اعتیاد به مصرف ماده مخدر گل یا ماریجوانا

ترک اعتیاد به ماده مخدر گل یا ماری جوانا امکان پذیر است ؟ امروزه اخبار زیادی در مورد مزایا و عوارض مصرف گل می شنیده می شود. اما مصرف بی رویه و اعتیاد پیدا کردن به هر چیزی بد است و می تواند پیامد های مخربی را به همراه داشته باشد. در این مقاله چگونگی ترک ماده مخدر گل یا ماریجوانا توضیح داده شده است.

چرا باید اعتیاد به ماده مخدر گل یا ماریجوانا را ترک کرد؟

مصرف روزانه ماری جوانا یا گل مخصوصا زمانی که به صورت سیگار مورد استفاده قرار می گیرد، چندین پیامد را برای افراد به دنبال خواهد داشت که در طولانی مدت مشکلات زیادی را برای آنان ایجاد می کند. این موارد عبارتند از:

 1. اختلال در حافظه کوتاه مدت  و بلند مدت: استفاده از ماریجوانا می تواند حافظه کوتاه مدت افراد را به طور چشمگیری کاهش دهد، که این فراموشی در انجام بعضی از کار های روزانه خطرناک است. درست است که اثر مصرف گل بیشتر بر روی حافظه کوتاه مدت افراد تاثیر می گذارد ولی در صورت مصرف طولانی مدت سبب می شود که حافظه و بازدهی مغز فرد به کلی کاهش پیدا کند.
 2. تغییر رفتار : مصرف گل تغییرات چشمگیری را خلق و خوی افراد ایجاد نماید. این اثرات روانی در طولانی مدت مشهود تر هستند
 3. تاثیر بر روی عملکرد مغز : جوانان و افرادی که در حال رشد هستند با مصرف ماری جوانا یا گل به طور دائمی به سلول های مغزی خود آسیب می رسانند که همین امر سبب می شود تا مغز این جوانان هرگز به حداکثر توانایی خود نرسد.
 4. مشکلات تنفسی : کشیدن گل ( ماریجوانا) اثرات مخربی را بر روی ریه و عمکرد تنفسی افراد به همراه خواهد داشت.
 5. افزایش ضربان قلب : مصرف اعتیاد به گل ضربان قلب را در یک مدت زمان طولانی پس از مصرف، افزایش می دهد. که در افراد دارای فشار خون سبب بروز مشکلات جدی می شود.

آیا مصرف ماده مخدر گل یا ماریجوانا اعتیاد آور است یا نه ؟

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال های اخیر بر روی مصرف کنندگان ماده مخدر گل یا ماریجوانا، این افراد بیش از 40 درصد این افراد به مصرف ماده مخدر گل اعتیاد پیدا می کنند. در گاهی اوقات خوده فرد مستقیما به وابستگی خود به ماده مخدر گل پی می برد که در این موارد ترک کردن اعتیاد به مصرف گل بسیار راحت تر می باشد.

روش های ترک اعیتاد به مواد مخدر گل

روش ترک اعتیاد به مواد مخدر گل برای هر کس منحصر به فرد است و به میزان وابستگی شخص به مصرف ماری جوانا یا گل بستگی دارد. راه های برای ترک اعتیاد به مصرف گل وجود دارد که اساس تمامی آنان کار کردن بر روی فکر و استفاده از روان درمانی برای ترک گل است چرا که افرادی که گل مصرف می کنند وابستگی شدید روانی به مصرف گل دارند.

ترک کردن مصرف گل نیازمند داشتن اراده قوی است. زمانی که تصمیم به ترک می گیرید با دائما ذهن خود را با کار های مختلف مشغول نگه دارید. از خریدن ماده مخدر گل خود داری کنید تا در دسترس شما نباشد. قدرت فکر را دست کم نگیرید با داشتن اراده ای قوی به راحتی می توانید مصرف گل را کنار بگذارید. توجه داشته باشید هیچ دارویی در حال حاضر برای ترک گل وجود ندارد. چراکه بیشتر اعتیاد به thc در بدن بار روانی دارد.

استفاده از مشاوره و روان درمانی برای ترک گل بهترین گزینه برای تمامی افراد می باشد. ایجاد اضطراب در زمان ترک اعتیاد گل از جمله مواردی است که در میان تمامی افراد دیده شده است. صحبت کردن با یک درمانگر متخصص در مورد افکار و احساسات خود در زمانی که قصد مصرف دوباره ماده مخدر گل یا ماریجوانا را دارید به شما کمک می کند تا بتوانید با وسوسه های خود مقابله کنید. درمانگر با دادن برنامه و راهکار هایی به فرد متناسب با شرایطی که دارد به او در ترک کردن مصرف ماده مخدر گل کمک می کند. توصیه می کنیم در این مورد حتما از یک درمانگر متخصص مشاوره بگیرید.

برنامه گام به گام برای ترک اعتیاد به گل

همانطوری که قبلا نیز گفتیم روش ترک گل از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است ولی می توان یک برنامه کلی برای ترک مصرف گل ارائه داد. بیان این نکته قابل توجه است که برنامه ارائه شده بسیار کلی می باشد و نمی تواند جای مشاوره روان درمانی را بگیرد.

 1. از خرید گل خود داری کنید: اگر تصمیم جدی به ترک اعتیاد به مصرف گل گرفته اید اولین قدم این است که باید از خرید گل یا ماریجوانا خودداری کنید. در زمان هایی که برای خرید گل وسوسه می شوید خود را با انجام کاری مشغول کنید و به دوستان یا درمانگر خود زنگ بزنید و با آنان صحبت کنید.
 2.  لوازم جانبی مصرف گل را دور بریزید : وسایلی که برای مصرف گل استفاده می کردید مانند فندک، کاغذ و … را دور بریزید. دور ریختن این وسایل علاوه بر این که مصرف مجدد گل را برای شما دشوار می کند سبب ایجاد یک نوع احساس اعتماد به نفس در شما برای خودداری از مصرف دوباره گل می گردد.
 3. کنترل افکار خود : شاید سخت ترین مرحله در ترک ماده مخدر گل یا ماریجوانا کنترل افکار و احساساتتان برای مصرف دوباره گل باشد. گل یا ماریجوانا به دلیل اینکه حاوی thc می باشد. قدرت توهم زایی شدیدی را در افراد ایجاد می کند. افراد در زمان مصرف گل از احساس می کنند بازدهی مغزی بالاتری برخوردار هستند و حل کردن بسیاری از مسائل برای آنها آسان تر است. از سوی دیگر ماده مخدر گل به دلیل توهم زایی که دارد سبب می شوند جوانان گرایش زیادی به مصرف آن برای تفریح پیدا کنند. مصرف نکردن گل مساوی با مقابله با این گرایش ها می باشد که نیاز مند اراده قوی است. درست است که انجام کار های دیگر آسان نیست ولی استفاده از راه های زیر به افراد در کنترل افکارشان کمک می کند.

شرکت کردن در فعالیت های ورزشی و جسمی می تواند به افراد در کنترل افکار و کاهش افسردگی ناشی از ترک کمک شایانی داشته باشد.

داشتن یک پشتیبان و درمانگر تا به فرد در شرایط بحرانی برای کنترل افکارش کمک کند

خودداری از بی کار بودن در طول روز. بیکاری یکی از دلایل اصلی است که افراد را به مصرف گل و یا سیگار سوق می دهد.

زمان بیشتری را با خانواده و دوستان خود بگذرانید

علائم ترک اعتیاد به مصرف گل

زمانی که شما مصرف ماده مخدر گل یا ماریجوانا را قطع می کنید، طبیعی است که علائم ترک مصرف گل در شما ظاهر گردد که از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره داشت

 1. افسردگی
 2. اضطراب
 3. سرفه های شدید
 4. تحریک پذیری زیاد و نوسانات خلقی
 5. سردرد
 6. دل درد
 7. بی خوابی
 8. جم شدن خلت زیاد در دهان و مجرای تنفسی بخصوص در زمان خواب

بعد از ترک ماده مخدر گل چه اتفاقی می افتد ؟

داشتن احساس افسردگی و اضطراب بعد از ترک گل بسیار شایع است. بزرگترین مشکل افراد بعد از ترک ماده مخدر گل مقابله با هوس های خود برای مصرف مجدد می باشد. بسیاری از این افراد دچار بی خوابی می شوند و نمی توانند به خوبی استراحت کنند. اکثرا به مصرف قرص های بی خوابی رو می آورند. خواب کمتر در این افراد سبب می شود تا عملکردشان در محل کار و یا محیط تحصلیشان پایین بیاید. و همین امر سبب می شود تا افراد دوباره به مصرف مواد مخدر گل رو بیاورند.
همیشه در یاد داشته باشید که این علائم ترک طولانی مدت نیست و به هیچ وجه زندگی شما را مختل نمی کند. اکثر این علائم بعد از چند هفته از بین می روند. برای درمان مشکلات روانشناسی ترک گل حتما از یک درمانگر متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *