یکی از اصول اولیه در درمان اعتیاد و سوء مصرف مواد و اختلالات اعصاب و روان، ریشه‌یابی و تشخیص درست و علمی در مورد عوامل زمینه‌ساز و پیشینه‌ی بیماری است. از دیگر خدمات کلینیک روز به در این خصوص،خدمات روانشناسی و روان‌درمانی می‌باشد که طیف گسترده‌ای از خدمات را شامل می‌شود. مرکز درمان کلینیک روزبه در جهت رسیدن به این اهداف، با کمک روانشناسان خود اقدام به اخذ شرح حالی مفصل و دقیق از بیمار و خانواده ایشان می‌کند که می‌تواند عوامل شروع کننده بیماری را به خوبی هویدا کند. این امر به شدت می‌تواند در کنترل عود و حتی لغزش در این بیماران به ما کمک کند و تا حد زیادی امید به درمان قطعی را بالا می‌برد.

روزانه تمامی بیماران به صورت مجزا مورد ویزیت روانشناس حاضر در بخش قرار می‌گیرند و توسط ایشان هر گونه تغییر و یا بهبودی در روند درمان ثبت و پیگیری می‌شود. هر گونه اختلالات درمانی و اقدامات لازم در جهت کاهش و از بین رفتن علایم ناراحت کننده‌ی جسمانی و روانی و مشکلات بین فردی و درونی افراد در مسیر درمان توسط تیم متخصصین روانشناسی ما در مرکز شبانه‌روزی کلینیک روز به انجام می‌شود. همچنین انجام انواع درمان‌های تخصصی از جمله گروه درمانی، روان درمانی‌های شناختی، رفتاری، روانکاوی و … در این مرکز قابل اجرا می‌باشد که تحت نظر بخش روانشناسی صورت می‌گیرد.

خدمات روانشناسی کلینیک روزبه

در این مرکز تمامی این امور خدماتی کاملاً تخصصی انجام می‌شود و با تمرکز خاص برای هر بیمار به صورت انفرادی و جداگانه خدمات ارائه می‌گردد.

 از وظایف روانشناسان و خدمات این مرکز به موارد زیر می توان اشاره کرد :

خدمات روانشناسی فردی گروه بزرگسالان و نوجوانان
کلینیک روزبه خدمات متنوعی را برای تمامی افراد در گروه های سنی نوجوانان و بزرگسالان ارائه می‌دهد. بخشی از این خدمات عبارتند از:

 خانواده درمانی (‌خانواده فرد بیمار باید مشاوره‌های لازم را جهت نحوه برخورد صحیح با بیمار بگیرد تا درمان اعتیاد نتیجه بخش باشد بنابراین انجام جلسات مشاوره برای خانواده‌ها ضروری است و به درمان بیماری سرعت می‌بخشد)

 زوج درمانی

 مدیریت استرس

 تمرینات تمدد اعصاب و ملایم‌سازی
 مدیریت رفتار

 آموزش مدیریت خانواده به والدین

انجام تست‌های روانشناسی و ارزیابی

در مرکز درمانی کلینیک روزبه جامع‌ترین خدمات روانشناختی، تست و ارزیابی در بالاترین سطوح کیفی به بیماران ارائه می‌گردد، که شامل موارد زیر است:

 انجام تشخیص و ارزیابی

 انجام تست‌های نورولوژی

 آزمایش هوش

 انجام تست‌های روانشناختی

 روانشناسی شخصیت

تست عصب شناختی و نورولوژی، ارزیابی و تشخیص

از دیگر خدمات کلینیک روزبه در زمینه خدمات روانشناسی ارائه خدمات جامع ارزیابی روانشناختی، تست و تشخیص می‌باشد. این خدمات شامل موارد زیر می‌شوند:

 بررسی و تشخیص بیماری
 انجام تست‌های عصب روانشناختی (ADHD، انسداد و سایر انواع آسیب‌های مغزی، دِمِنتا یا زوال عقل، صرع، سکته مغزی، اختلالات شناختی خفیف و …)

 تست روانشناسی (مشکلات یادگیری مانند اختلالات گفتار و زبان، اختلالات محاسباتی و غیره)

 درمان اختلالات شخصیت

خدمات مشاوره

خدمات مشاوره روانشناسی به صورت تخصصی و به ویژه در زمینه مشاوره رفتاری برای تمامی سنین با اختلالات شناختی قابل توجه مانند عقب ماندگی ذهنی، ناتوانی‌های رشدی و آسیب‌های سر، افراد با رفتارهای چالش برانگیز یا مشکل ساز و افراد با مشکلات سلامت روان و غیره ارائه می‌گردد. مشاوران ما با بیماران و حامیان آن‌ها و سازمان‌هایی که با این افراد درگیر هستند به شکل دائم در ارتباط بوده و بر روی برنامه‌های رفتاری فردی آن‌ها کار می‌کنند. خدمات ما در زمینه مشاوره روانشناسی طیف وسیعی از خدمات را شامل می‌شود که بخشی از آن شامل موارد زیر می‌باشد:

 مسائل بهداشت روانی مانند افسردگی، مشکلات رفتاری یا اضطراب

 مشکلات تجربی فیزیکی مربوط به اختلالات روانی

مشاوره اعتیاد به بیماران سرپایی

ویژگی‌های بارز مشاوره سرپایی این است که اولاً، اجازه می‌دهد که بیمار خودش باشد و درمان به‌صورت فردی ارائه می‌شود. ثانیاً، مشاوره سرپایی طراحی برنامه‌های درمانی را بر اساس اهداف کوتاه‌مدت و درازمدت ارائه می‌کند. ثالثاً، مشاوره سرپایی به بیمار فرصت می‌دهد که رفتارهای جدید را در محیط‌های عادی امتحان کند.

مدل طبی

مهم‌ترین مزیت مدل طبی، خارج کردن اعتیاد از قلمرو اخلاق است و قربانی اعتیاد به جای مجازات یا تنبیه، کمک می‌شود. به‌علاوه جامعه بیشتر مشتاق است برای کسانی که بیماری دارند، منابع در اختیار بگذارد تا به افراد غیر اخلاقی. همین‌طور مدل طبی به صدها هزار فرد الکلی و مصرف کننده کمک کرده است که به سوی زندگی سالم‌تر باز گردند.

سوء‌مصرف مواد مخدر روی سلامت جسمی فرد تأثیر عمده‌ می‌گذارد لذا هنگام کار با این افراد مشاور باید:

 مشکلات سوء‌مصرف مواد را روی پیوستاری از مصرف بدون مشکل تا مصرف مشکل ساز در نظر بگیرد نه به صورت همه یا هیچ.

 درمانی که ارائه می‌کند هم از نظر اهداف و هم از نظر روش، فردی باشد.

 از روش‌ها و رویکردهایی استفاده کند که حس خودکارآمدی مراجع را برانگیزد.

 درمان‌های چند وجهی که روی جنبه‌های اجتماعی و محیطی بهبودی طولانی مدت متمرکزند، ارائه کند.

 برای هر مراجعی، از درمان‌هایی حمایت کند که کمترین مشکلات را در پی دارند.

 نسبت به روش‌ها و اهدافی که پژوهش‌ها ارائه می‌کنند، دید باز داشته باشند.

 به نیازهای مختلف مراجع حساس باشند.