از دیگر خدمات کلینیک روزبه در راستای سلامت اعصاب و روان، ارائه خدمات روانپزشکی به بیماران می‌باشد. در این بخش تیم متخصص روانپزشکی کلینیک روزبه به بررسی و شناخت مشکلات و اختلالات رفتاری، هیجانی، پیشگیری و درمان این بیماری ها می‌پردازند.

روانپزشکی یک تخصص است که شامل تمرکز بر ارزیابی، درمان و پیشگیری از اختلالات رفتاری، عاطفی، معاینه فیزیکی، اختلالات افراد مبتلا به مصرف مواد و الکل و سایر بیماری‌های روانی است که ارزیابی روانپزشکی شامل انجام تست‌های روانی و تصویربرداری از مغز می‌باشد. بعد از تشخیص اختلال، درمان به روش‌های دارو درمانی و روان درمانی انجام می‌پذیرد. روانپزشکان متخصصانی هستند که اجازه تجویز دارو به بیماران را دارند.

بیماری‌های اعصاب و روان ناشی از اختلالاتی است که در تنظیم مواد شیمیایی مغز ایجاد می‌شود. با مصرف دارو و انجام مشاوره سیستم عصبی عملکرد طبیعی خود را به دست می‌آورد. روانپزشک و روانشناس در کنار یکدیگر برای درمان نشانه‌های بیمار از نظر رفتاری و بالینی کار می‌کنند.

در مرکز کلینیک روزبه، روانپزشکان در تیم‌های یکپارچه به همراه متخصصان داخلی، روانشناسان، مددجویان اجتماعی، پزشکان عمومی و حرفه‌ای و دیگر متخصصان برای ارائه مراقبت كوتاه مدت و بلند مدت در راستانی نیازهای هر بیمار فعالیت می‌كنند.

خدمات روانپزشکی کلینیک روزبه
این مرکز در زمینه خدمات روانپزشکی، بخش‌های زیر را ارائه می‌دهد:

خدمات روانپزشکی مراقبت‌های ویژه :

این واحد برای بزرگسالان مبتلا به بحران‌های سلامت روان مانند کسانی که خودکشی کرده‌اند و یا روان پریشی دارند، خدمات ارائه می‌دهد. پس از تثبیت وضعیت سلامت روان بیمار و ارزیابی وضعیت وی، مراقبت‌های فردی که شامل درمان‌های پزشکی، روان درمانگری گروهی، درمان تفریحی و آموزش در مورد استراتژی های مقابله، پیشگیری از عود و مدیریت استرس می‌باشد، به بیمار ارائه می‌شود.

خدمات روانپزشکی دارو درمانی :

پذیرش بیماران بزرگسال با هر شرایط فیزیکی و روانی، بیماران سالخورده که نیاز به بستری شدن برای مسائل روانپزشکی مانند اختلالات خلق و خوی و اختلالات شناختی. درمان ممکن است شامل دارو ، درمان تفریحی ورزشی، آرام بخش و آموزش در مورد افسردگی، اضطراب و مسائل مربوط به پیری باشد.

خدمات روانپزشکی اختلالات رفتاری :

پذیرش سرپایی و بستری بزرگسالان مبتلا به افسردگی یا بیماری های دوقطبی که به شکل زیادی بر کیفیت زندگی، عملکرد و ایمنی آن ها تأثیر می گذارد. درمان روزانه برای هر شخص به صورت فردی و اختصاصی صورت می‌گیرد. درمان ممکن است شامل گفتار درمانی، روان درمانی، درمان رفتاری شناختی درمان رفتاری دیالکتیکی، پذیرش و تعهد درمان یا فعال سازی رفتاری باشد. درمان همچنین ممکن است شامل داروها، درمان خانوادگی و گروه درمانی، فعالیت‌های شغلی، فعالیت‌های آرام سازی و در صورت لزوم درمان الکتروشوک (ECT) یا تحریک مغناطیسی ترانس مغناطیسی (TMS) باشد.

خدمات روانپزشکی برای کودکان، نوجوانان و خانواده :

در این واحد، کودکان و نوجوانان برای انواع مختلف از شرایط مانند اختلالات خوردن، اختلالات خلقی و تنظیم، اضطراب، بیماری های مزمن و رفتارهای خود آزاری و خود زنی درمان می‌شوند. درمان مبتنی بر خانواده و چند رشته ای است. بیماران در زمان های مختلف با روانپزشکان، روانشناسان، مددجویان اجتماعی، پرستاران و پزشکان حرفه ای صرف می کنند. طرح درمان شامل خانواده درمانی و جلسات یک به یک با والدین می‌باشد.

 

 خدمات روانپزشکی درمان اعتیاد و سوء مصرف مواد :

خدمات روانپزشکی در این کلینیک با خدمات درمان اعتیاد ارتباط مستقیمی دارد. در این مرکز شبانه‌روزی، افراد مبتلا به سوء مصرف مواد، مواد مخدر و محرک، الکل، سیگار و … به شکل اختصاصی و فردی در محیطی آرام، ایزوله و با امکانات رفاهی درمان می‌شوند. تیم مراقبت‌های چندگانه شامل روانپزشکان و روانشناسان اعتیاد، مشاوران دارویی، کارشناسان پزشکی بالینی مجاز، پرستاران و سایر متخصصان به بیماران خدمات‌رسانی می‌کنند. کلینیک شبانه‌روزی روزبه برای درمان اعتیاد، برنامه درمان سرپایی، بستری (سم زدایی سریع و فوق سریع) و برنامه مراقبت‌های دائمی را برای بیماران به همراه دارد.

سایر خدمات روانپزشکی :

 ارزیابی کلی روانپزشکی و چند تخصصی برای بزرگسالان، نوجوانان و کودکان

 ارزیابی توجه، تمرکز، حافظه، قدرت استدلال و توانایی یادگیری برای کمک به تشخصی اختلالات روان شناختی مانند: دمانس (زوال عقل)، اختلال شناختی خفیف، آسیب مغزی، سکته مغزی ، ناتوانی های یادگیری و نقص توجه

 درمان اختلالات کم توجهی یا بیش فعالی (ADHD)

 درمان اختلالات اضطراب کودکان از جمله درمان اختلال هراس، اختلال وسواس فکری، فوبیای اجتماعی، اختلال اضطراب عمومی و اضطراب جدایی

تشخیص این موارد تحت معاینات دقیق فیزیکی و روانی به دست می‌آید. تمامی بیماران بستری، هر روز به صورت مجزا، تحت ویزیت روانپزشک مرکز قرار می‌گیرند. هر گونه تغییر در وضعیت روانی و جسمانی ایشان مورد نظر متخصص روانپزشک قرار می گیرد و اقدامات لازم در جهت بهبودی انجام می‌شود. پس از طراحی پروتکل‌های درمانی، نظارت و کنترل این فرایند بصورت روزانه توسط روانپزشکان صورت می‌گیرد.